Ndikimi i VR & AR në industrinë e kazinove në internet

Ndikimi i VR & AR në industrinë e kazinove në internet

1 May 2021 0 By Rochelle Royal

Sektori i kazinosë në internet është një nga industritë që mirëpret zhvillimet moderne me krahëhapur. Kazino online u themeluan falë teknologjisë moderne. Duke përfituar nga zhvillimet e reja teknologjike, kazinotë online mund të dallojnë nga konkurrenca. 

Rritja e kazinove të drejtpërdrejta është një shembull i shkëlqyeshëm se si teknologjia po ndikon në botën e kazinove në internet. Me ndihmën e kamerave dhe bisedave të drejtpërdrejta, lojtarët mund të ndjekin lojën në kohë reale dhe të komunikojnë me njëri-tjetrin. Shpikjet moderne të tilla si Realiteti Virtual dhe Realiteti i Zgjeruar gjithashtu do të lënë gjurmët e tyre në industrinë e kazinove në internet. 

Realiteti Virtual & Kazino Online

Realiteti Virtual ka fituar popullaritet në vitet e fundit. Me këtë teknologji, përdoruesit vendosen në një mjedis të simuluar përmes një kompjuteri. Për këtë qëllim, përdoren syzet VR dhe kontrolluesi që zhyt përdoruesin në një botë krejtësisht të re virtuale.

VR tashmë ka hyrë në industrinë e kazinove. Kjo i lejon lojtarët të hyjnë në një mjedis 3D në të cilin ata garojnë kundër njëri-tjetrit. Në këtë mënyrë ata marrin ndjenjën se janë duke luajtur në një kazino të vërtetë. Falë Realitetit Virtual, lojtarët mund, për shembull, të zënë një vend në tryezat e pokerit në Las Vegas ose Monte Carlo. 

Pritet që kjo teknologji të përdoret edhe nga kazinotë online. Lojtarët do të jenë në gjendje të luajnë lojërat e tyre të preferuara në kazino ndërsa komunikojnë me njëri-tjetrin. 

Disa kazino në internet përdorin tashmë VR. Për shembull, PokerStars lëshoi ​​një lojë në formatin VR në 2018. Lojtarët mund të zinin një vend në tryezat e pokerit të vendosura në vende reale ose të trilluara.  

Realiteti i Zgjeruar & Kazino Online

Kjo teknologji përdor një mjedis real në të cilin shtohen elementë të ndryshëm dixhitalë. Mendoni për Pokemon Go ose filtrat që mund të gjeni në Snapchat. Ashtu si me VR, lojtarët kanë nevojë për një kufje dhe kontrollues për këtë.

Realiteti i Zgjeruar mund ta çojë botën e kazinove në internet në nivelin tjetër. Për shembull, lojtarët jo vetëm që do të shihnin tregtarin të vinte, por ata gjithashtu do të shihnin njëri-tjetrin duke luajtur së bashku një lojë me shkop polici.

Do të përdoren gjithashtu efekte të hollësishme të imazhit dhe efekte realiste të zërit. Përveç kësaj, lojtarët mund të përdorin Realitetin e Zgjeruar për të mbajtur objekte të vërteta në botën dixhitale, siç janë letrat e lojës, si të thuash. Përveç kësaj, ata mund të klikojnë në një buton të automatit dhe shumë më tepër.

AR do të siguronte që lojtarët të zhvillohen në një ambient 360 °. Për shembull, ata mund të shikojnë përreth kazinosë dhe të zgjedhin një tryezë ku duan të ulen. Kjo do të nënkuptojë që lojtarët nuk duhet të drejtohen më në një kazino të vërtetë për të marrë përvojën e plotë të kazinosë. 

VR dhe AR brenda lojërave të kazinosë

Ka tashmë disa ofrues lojërash që aplikojnë këto dy teknologji në lojërat e tyre. Për shembull, zhvilluesi më i madh i lojërave në industrinë e kazinove, NetEnt, tashmë ka lëshuar disa lojëra VR. 

Ofruesi i lojërave elektronike Microgaming gjithashtu po i përgjigjet VR. Ata ishin një nga ofruesit e parë që zhvilluan një lojë ruletë VR. Në mënyrë që të luajnë bixhoz në këtë lojë, lojtarët do të kenë nevojë për Oculus Rift DK 2 dhe një kontrollues Leap Motion 3D. 

Përveç kësaj, ofruesi i lojërave Betsoft përqendrohet në zhvillimin e lojërave VR. Pra, duhet të jetë e qartë që ofruesit e lojërave elektronike në internet besojnë në të ardhmen e VR dhe AR në botën e kazinosë në internet.

Imagjinoni të uleni në divan me pizhame, pastaj të rrëshqisni kufjet tuaja Oculus dhe të transportoheni në një kazino të nivelit të lartë me fustanin ose kostumin tuaj më të mirë. Ju shikoni përreth në të gjithë lojtarët e tjerë të ulur në tryezat e tyre. Ecni dhe zini një vend në tryezën e shkop polici dhe filloni përvojën tuaj të kazinosë në internet me një tjetër.

Atëherë, çfarë na pengon të marrim pjesë në këtë?

Në zhvillim e sipër

Pse VR ose AR nuk është shumë i pranishëm në kazinotë në internet për momentin? Softueri dhe hardueri që i bën të mundshme lojërat e Realitetit Virtual në kazinotë në internet janë ende në zhvillim e sipër. 

Përveç kësaj, kushton mjaft shumë para për të ofruar realitetin virtual ose realitetin e shtuar. Gjithashtu në një nivel teknologjik, kazino online duhet të bëjë shumë rregullime për të ofruar një kazino 3D plotësisht virtuale. 

Pak njerëz janë pronarë të një kufjeje VR. Kjo do të thotë që lojërat VR aktualisht mund të luhen vetëm nga një grup i vogël lojtarësh. Kështu që kushton shumë para në këtë moment dhe nuk është e sigurt që do të paguajë shumë.

Më në fund, autoritetet rregullatore gjithashtu luajnë një rol. Ata duan që lojtarët të jenë në gjendje të luajnë bixhoz me përgjegjësi në një kazino në internet. Ato i kushtojnë shumë rëndësi parandalimit të varësive nga bixhozi. Prandaj, vetëm kazinotë e besueshme në internet marrin licencë nga këto autoritete. 

Kazinot në internet të besueshme duhet të sigurojnë që lojtarët të mos bëhen të varur nga bixhozi. VR dhe AR e bëjnë lojërat e fatit një përvojë edhe më interaktive që mund të çojnë në varësi. Kazinot dhe zhvilluesit e lojërave do të duhet të demonstrojnë se lojërat VR nuk krijojnë varësi para se të bëhen të zakonshme. 

Këto janë vetëm disa arsye pse nuk i gjeni akoma VR dhe AR në të gjitha kazinotë në internet.

Kur do të përdoren VR & AR në Kazinotë Online?

A do të gjejmë më shumë realitet virtual dhe realitet të shtuar në kazinotë në internet në të ardhmen e afërt? Ndërsa emra të mëdhenj si NetEnt dhe Microgaming zhvillojnë lojëra VR, ka një mundësi të mirë që këto teknologji të luajnë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm në industrinë e kazinove në internet.

Falë VR dhe AR, lojtarët mund të zënë vend në një kazino të vërtetë nga divani, si të thuash. Për momentin, disa lojëra VR tashmë janë duke u zhvilluar, por kazinotë e plota VR mund të fillojnë në të ardhmen. Kjo sigurisht që do të përmirësojë përvojën e lojës. 

Për të qenë në gjendje ta arrijnë këtë, një pjesë e madhe e lojtarëve duhet të kenë syze VR. Vetëm atëherë zhvillimi i lojërave elektronike VR dhe lojërave në tryezë do të bëhet më i lirë dhe do të bëhet normë.