Fillimi » Lajme » Mbretëresha Elizabeth II: Kuajt më të mirë të garave të Madhërisë së Saj dhe kujtimet e garave me kuaj

Mbretëresha Elizabeta II i pëlqente garat me kuaj dhe pati sukses të jashtëzakonshëm. E vetmja garë e madhe në Mbretërinë e Bashkuar që ajo nuk arriti të fitonte ishte Derby Epsom.

Mbretëresha Elizabeth II ishte një mbështetës i përjetshëm i sportit dhe gjithashtu i pëlqente të hipte në kuaj. Madhëria e saj zakonisht u shfaq në Royal Ascot më herët në qershor. Fitoret më të dukshme për të në atë vend ishin Phantom Gold në 1995 dhe Gold Cup me Estimate në 2013.

Një roje e bukur nderi u formua për të festuar Jubileun Platinum të Mbretëreshës. Përveç kësaj, ngjyrat e Mbretëreshës u festuan gjatë Derbit të këtij viti. Pika kryesore ishte 40 kalorës të kaluar dhe të tanishëm që u bashkuan për një shfaqje spektakolare.

Mjerisht, mbretëresha Elizabeth ka ndërruar jetë.

Çfarë do të thoshte Mbretëresha Elizabeth për botën e kuajve

Duke pasur Mbretëreshën Elizabeth si një aleate të vendosur të Sport of Kings, mbajti garat me kuaj në sy të publikut dhe ruajti atmosferën e elegancës.

Mbretëresha Elizabeth II – kuajt më të mirë ndër vite

Le t'i hedhim një sy kuajve kryesorë që i përkisnin Madhërisë së Saj Mbretëreshës Elizabeth II.

Aureolë

Në fillim të mbretërimit të Mbretëreshës, superylli i saj i parë, Aureole, ishte afër fitimit të Derbit të vitit 1953.

Aureole ishte një dyvjeçar i gjelbër që u rrit në një trevjeçar spektakolar. Colt fitoi Derbin e Linfield, më pas bëri një garë të shkëlqyer për të qenë i dyti në Epsom, i mohuar vetëm nga Gordon Richards në Pinza, i preferuari.

Në moshën katër vjeç, ai pati sukses të pashoq, duke fituar me lehtësi Kupën e Kurorëzimit në Epsom. Më pas ai vazhdoi të pretendonte Hardwicke Stakes për trajnerin e tij Cecil Boyd-Rochfort, vetëm duke mposhtur kërriçin francez portier.

Aureole rrëzoi kalorësin e tij gjatë rrugës për në fillimin e Mbretit George VI dhe Mbretëreshës Elizabeth Stakes. Megjithatë, kali dhe kalorësi bënë një rikthim të mrekullueshëm, duke mundur Darin në garën e tij të fundit përpara se të tërhiqej.

Carozza

Fituesi i parë klasik i Madhërisë së Saj ishte Carrozza, i cili gradualisht u përmirësua nga një fillim mediokër dyvjeçar në karrierën e tij.

Kali fitoi 1000 Guineas dhe përfundoi duke u renditur i katërti në Classic. Por ai bëri ndryshime duke fituar Classic në Epsom kur brilanti Lester Piggott ishte në shalë.

Piggott dhe Carrozza qëndruan në një përfundim të ngushtë për të fituar The Oaks, duke e bërë Madhërinë e Saj pronarin kryesor të kuajve të vitit në Britaninë e Madhe.

Doutelle

Doutelle, pavarësisht se nuk fitoi aq shumë vlerësime sa Carrozza, është fituesi i parë i aksioneve të mëdha që u edukua nga Mbretëresha.

Doutelle ishte një kalë tepër i qëndrueshëm, duke fituar provën Derby dhe Ormonde Stakes, plus ai u vendos në King George VI & Queen Elizabeth Stakes dhe Kupën e Artë.

Mbretëreshës iu kërkua të listonte pesë kuajt e saj të preferuar të garës. Përgjigja e saj? Doutelle, Aureole, Highclere, Phantom Gold dhe Estimate.

Doutelle u tërhoq në Sandringham Stud (në pronësi të monarkisë), ku karriera e tij e hamshorit u ndërpre disa vite më vonë.

pall Mall

Në vitin 1958, fituesi i shokut të Guineas 2000 ishte Pall Mall. Nën Doug Smith, ky kërriç Cecil Boyd-Rochfort ishte fituesi i parë klasik i Madhërisë së saj në shtëpi.

Pas fitores së New Stakes në Royal Ascot, atij iu desh të priste deri në fitoren e tij në provën klasike në Thirsk për t'u rikthyer në mbylljen e fituesit.

Më pas, duke konkurruar në Newmarket Classic, ai dha shanset e tij në 20/1. Më pas ai do të fitonte Lockinge Stakes, diçka që e bëri përsëri në 1959.

Pall Mall iu dha vlerësimet më të larta të mundshme nga Timeform dhe doli në pension në fund të sezonit të tij katërvjeçar.

Highclere

Highclere ishte një kampion i vërtetë në gara me një trashëgimi familjare po aq mbresëlënëse.

E trajnuar nga Dick Hern, ajo ishte një nga dy fituesit klasikë të Madhërisë së Saj të viteve 1970. Ajo mbizotëroi me një mustaqe në 1000 Guineas nën pilotin Joe Mercer për trajnerin Dick Hern.

Highclere pritej të dilte në Oaks, por u drejtua në ekuivalentin francez dhe fitoi me Mbretëreshën e pranishme.

Highclere ishte një zonjë e shkëlqyer, dhe si e tillë, ajo prodhoi disa kuaj të mirënjohur, duke përfshirë Height of Fashion, i cili prodhoi 2000 Guineas dhe fituesin e Derbit Nashwan.

Dunfermline

Dunfermline ishte një fitues popullor i Oaks dhe St Leger në 1977. Fituesja e dytë e dyfishtë Classic për The Queen në dekadë, ajo fitoi në vitin e Argjendtë të Jubileut të Madhërisë së saj.

Edhe pse nuk fitoi kur ishte dy vjeç, Dunfermline fitoi lehtësisht Pretty Polly Stakes kur u kthye nga sezoni jashtë sezonit. Ajo gjithashtu fitoi Epsom Classic me tre të katërtat e gjatësisë, gjë që tregoi se ajo ishte një personazh i jashtëzakonshëm.

Supozuar pritej të merrte St Leger, por Dunfermline e mundi atë në një duel të zgjatur në terrenin Doncastle.

Mbretëresha Elizabeth ishte gjithashtu e pranishme kur Dunfermline, i hipur nga Willie Carson, mezi mbajti një fitore të ngushtë ndaj Freeze the Secret.

Lartësia e modës

Height Of Fashion shquhet për arritjet e saj në gara gjatë dhe pas karrierës së saj si zonjë.

Ajo ishte e pamposhtur si dy vjeçare, duke triumfuar në Acomb Stakes, May Hill Stakes dhe Fillies' Mile. Pastaj ajo fitoi aksionet e Princeshës së Uellsit në Newmarket vitin e ardhshëm.

Lartësia e modës më vonë u dëshmua si një gjilpërë e shkëlqyer, duke lindur kuaj kampionë garash si Nashwan dhe Ghanaati.

Ari fantazmë

Në Royal Ascot në 1995, Frankie Dettori udhëhoqi Her Majesty's Phantom Gold drejt fitores në Ribblesdale Stakes për trajnerin Lord Huntingdon, një kulm i karrierës për kalorësin.

Ajo mërziti nënkampionen e Oaks Dance A Dream me atë rast. Më vonë atë vit, vazhdoi të fitonte St. Simon Stakes në Newbury.

Në Geoffrey Freer Stakes në Newbury, fitorja e dytë dhe e fundit e Dettori në Phantom Gold erdhi përpara se ajo të tërhiqej zyrtarisht për mbarështim.

Shtëpia Carlton

Aureole përfundoi nënkampion në Derbi, por Carlton House ishte ndoshta më afër për t'i dhënë fitoren Madhërisë së Saj në garën prestigjioze të sheshtë.

Vrapuesi mbretëror, të cilin Sir Michael Stoute e stërviti, kishte shumë shpresa pasi fitoi Dante Stakes në York në 2011. Kjo garë u pa gjerësisht si mënyra më e mirë për t'u përgatitur për Epsom Classic.

Ishte një nga derbit më të famshëm në vitet e fundit – i fituar nga Pour Moi dhe Mickael Barzalona, ​​të cilët u ngritën në shalë në ekstazë. Carlton House ishte favoriti që hyri në garë dhe sfidoi menjëherë, por u kalua vonë dhe mundi të përfundonte vetëm i treti.

Më vonë, ai fitoi Brigadier Gerard Stakes. Më pas, ai u dërgua në Gai Waterhouse në Australi, ku humbi Grupin Një Ranvet Stakes me një diferencë të ngushtë.

Vlerësim

Dy vjet pasi Carlton House pothuajse fitoi, Sir Michael Stoute dhe Ryan Moore punuan përsëri së bashku. Këtë herë, ata fituan Kupën e Artë Ascot në Takimin Mbretëror për Madhërinë e Saj, një garë që nuk e kishte fituar kurrë para 2013.

Vlerësimi tregoi se ai mund të qëndronte kur fitonte vazon e Mbretëreshës në Royal Ascot në 2012. Ai gjithashtu bëri mirë në Glorious Goodwood dhe Doncaster Cups.

Dhe kjo u vërtetua vitin e ardhshëm, kur ai fitoi Kupën e Artë Ascot me një diferencë të ngushtë përballë monarkut të lumtur. Madhëria e saj më pas shkoi në dhomën e fituesit për të përshëndetur kalin dhe për të marrë trofeun. Vërtet një moment i veçantë.

Dartmouth

Dartmouth nuk pati një fillim frymëzues në karrierën e tij garuese. Ai fitoi tre handikape si një trevjeçar, por shpejt u bë një yll qëndrues në 2016, duke fituar Ormonde Stakes dhe më pas Hardwicke Stakes në Royal Ascot nën drejtimin e Olivier Peslier.

Dartmouth fitoi Kupën e Yorkshire 2017 ndërsa Ryan Moore ishte duke e hipur mbi të. Kjo ishte gara e tij e fundit para se të shkonte në stud.

Fituesi i 24-të dhe më i fundit i Royal Ascot i Mbretëreshës ishte Tactical, i cili fitoi Windsor Castle Stakes në 2020. Kjo ishte 67 vjet pas fitores së saj të parë në këtë ngjarje. Taktika u stërvit nga Andrew Balding dhe hipi nga James Doyle.

Mbretëresha Elizabeth II - një model për të gjithë entuziastët e garave me kuaj

Duke kujtuar Mbretëreshën Elizabeth II

Më shumë se një monarke, Mbretëresha Elizabeth II ishte një figurë bashkuese në një vend të thyer. Pa dyshim që Familja Mbretërore do të vazhdojë të mbështesë garat me kuaj, por dikush mund të falet për të menduar se epoka e artë e sportit të kuajve në Mbretërinë e Bashkuar përfundoi me vdekjen e trishtuar të zonjës legjendare.

Me zgjuarsi, humor dhe entuziazëm, Madhëria e saj gjithmonë e bënte garën me kuaj diçka më të madhe se jeta. Ajo do të mungojë shumë.