esports

Me një zhvillim kaq të shpejtë, kuptohet që ka shumë konfuzion për ata që përfshihen në bastet në Esports. 

Nëse jeni të ditur mirë në lojën që po luhet, sfera e basteve në lojë mund të jetë akoma një territor i panjohur. Ndërsa nëse jeni më shumë një lojtar rastësor sesa një lojtar i përkushtuar, mund të keni disa shqetësime të dy loja dhe beteja.

Ajo që filloi si një metodë e rastësishme e betejës kryesisht midis miqve dhe të njohurve po rritet shpejt në një ndërmarrje në të cilën qindra miliona paund grumbullohen çdo vit nga miliona lundrues nga e gjithë bota.

Këtu në UltraGambler, ne ju japim mundësinë të mësoni më shumë rreth basteve Esports dhe t'ju lidhim me faqet më të njohura të basteve.

Çfarë është një Esport?

Ta themi thjesht, Esports është lojra profesionale në një nivel të lartë. Ai përbëhet nga ekipe konkurruese të njerëzve që garojnë në lojëra kundër njëri-tjetrit dhe fitojnë shuma të mëdha parash si çmime në baza ditore. 

Ekipet e Esports, ashtu si lojtarët e futbollit ose rugby, janë nënshkruar për të luajtur për një numër të organizatave të ndryshme.

Këto skuadra stërviten dhe luajnë në sportet e tyre përkatëse në të njëjtën mënyrë që bëjnë futbollistët dhe atletët e tjerë. Në varësi të lojës që ata luajnë - nga rekreativët përfshirë Counter-Strike: Global Offensive Esports dhe League Of Legends - ata do të fitojnë mijëra paund.

Jo të gjitha Esports mund të vihen bast, megjithëse shumë prej tyre kanë thjesht shumë variabla për t'u marrë në konsideratë ose thjesht nuk janë mjaft konkurruese. Lojërat që përfshijnë shumë faktorë RNG (Random Number Generator) nuk priren të konsiderohen lojëra konkurruese nga komuniteti i lojrave.

Për cilat Esports mund të vë bast?

Bastet në Esports si FIFA, NBA2K, Madden Football po rriten me një ritëm më të shpejtë sesa bastet për vetë sportet e vërteta. Nëse e njihni mirë secilën prej sporteve, tashmë do të njihni llojet e tregjeve dhe parametrat në të cilët mund të vini bast.

Përndryshe, ka tre lojëra kryesore me gjuajtje dhe luftime që marrin një pjesë të madhe të të ardhurave të basteve të Esports. Këto lojëra janë Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO), League Of Legends dhe Dota 2.

Ka lojëra shtesë të ngjashme që mund të vihen bast edhe jashtë 'treve të mëdha', të tilla si Rainbow Six, Starcraft 2, VALORANT, Overwatch dhe Rocket League.

Ku mund të vë bast për Esports?

Ndërsa popullariteti i Esports rritet, një numër në rritje i faqeve të basteve po shtojnë Esports në portofolet e tyre të tregut të basteve. Disa nga këto faqe bastesh dhe bastore janë ato që me siguri do t’i njihni nëse keni vënë bast në sporte të drejtpërdrejta ose keni vizituar një kazino në internet më parë.

Ne kemi përpiluar një listë të të gjitha faqeve më të mira të basteve Esports së bashku me promovimet bujare të regjistrimit dhe besnikërisë që ato ofrojnë në mënyrë që të keni një dyqan me një ndalesë për të gjitha kërkesat tuaja të basteve në Esports.

Bast në transmetuesit dhe ekipet e Esports

Shumë lojtarë kënaqen me shikimin e transmetuesve në platformat e transmetimit si Twitch, YouTube dhe Facebook - por a e dini se mund të vini bast edhe në këto transmetues specifik, dhe organizatat që ata përfaqësojnë gjithashtu? 

Një numër në rritje i platformave të basteve Esports kohët e fundit kanë shtuar shërbimet e basteve transmetuese dhe duket se kjo do të bëhet një prirje e re kryesore në baste Esports, ashtu si bastet mbi lojtarët ose skuadrat tuaja të preferuara në një ndeshje futbolli.

Ekipet si Faze, të cilët kanë një partneritet me Klubin e Futbollit Manchester City, si dhe TSM, Team Liquid, NRG dhe Redbull's OG, të gjitha garojnë në lojërat e tyre përkatëse Esports ashtu si ekipet sportive garojnë në sportet e tyre përkatëse.

Promovimet e Esports

Me bastet e Esports, do të gjeni të gjitha ofertat dhe promovimet e zakonshme që prisni të shihni me sportet e vërteta. Këtu janë disa promovime të zakonshme për të parë:

Bonuse të depozitave

Bonuset e depozitave janë oferta të regjistrimit që ofrojnë një përqindje të depozitës suaj të parë që do të jepet si fonde bonus mbi depozitën origjinale në fjalë.

Për shembull, ju shpesh mund të gjeni oferta të tilla si "100% bonus depozite deri në 100", ku sidoqoftë shumë që depozitoni pasi të regjistroni një llogari do të përputhen 100% në fondet e bonusit nga faqja e basteve. Depozitoni 50 £, merrni 50 in në fonde bonusi sipër, për shembull.

Bonuset e regjistrimit dhe depozitës zakonisht kanë kushte dhe kushte të bashkangjitura, të cilat përcaktojnë një afat kohor që duhet të bëni për të depozituar dhe përdorur fondet e bonusit, depozitat minimale dhe shumëfishin e 10, dhe shanset minimale për të futur fondet tuaja të bonusit.

Bastet falas

Bastet falas janë oferta jonë e preferuar dhe jemi të sigurt që edhe ato janë të preferuarat tuaja. Edhe pse bastet më të mëdha falas zakonisht vijnë si pjesë e një oferte regjistrimi, gjithashtu, ju gjithashtu mund t'i merrni ato për vendosjen e basteve të caktuara, bastet e shumave të caktuara brenda një periudhe të caktuar kohe, dhe më shumë.

Programet e besnikërisë

Programet e besnikërisë ofrojnë baste falas, fonde bonusi, kthim prapa në shpenzime ose humbje, rrotullime falas në kazino dhe shumë më tepër vetëm për shpenzimin e një shume të caktuar brenda një afati të caktuar kohor, ose për të vizituar një vend bastesh rregullisht.

A është i sigurt bastet Esports?

Prova shoqërore. Provat shoqërore diktojnë që ofrues të caktuar dhe lojëra janë krejtësisht të sigurta, bazuar në miliona paund që vihen në bast dhe përmes tyre çdo ditë.

Nëse nuk jeni i sigurt për sigurinë e një faqe bastesh Esports, vizitoni një vend bastesh më me reputacion. Gjithnjë e më shumë blerës të përditshëm të rrugëve të larta dhe kazinotë e njohura në internet po shtojnë Esports në listat e tyre të lojërave dhe tregjeve për të cilat mund të vini bast, kështu që të mund të vini bast të qetë, të sigurt dhe të shijoni përvojën tuaj të basteve

Pyetjet e basteve të Esports

(P) Sa i madh është tregu i basteve Esports?

Për shkak të prevalencës në rritje të lojrave konkurruese, përcaktimi i popullaritetit të saktë të basteve Esports është i komplikuar. Çdo numër që mblidhet do të ishte pothuajse me siguri i vjetëruar në një periudhë të shkurtër kohe. Sidoqoftë, ka disa figura kryesore që mund të përdorim për të vlerësuar shkallën e tregut të basteve Esports.

(P) Sa para shkon në bastet e Esports?

Sipas OddsMatrix, ka të paktën 500 milion entuziastë të Esports në të gjithë botën. Megjithëse vetë bastorët përbëjnë një pjesë të vogël të totalit, bixhozistët e Esports janë lojtarë të lartë kur bëhet fjalë për ngjarje të mëdha. Sipas OddsMatric, mbi 10 miliardë £ u bënë betejë në ndeshjet e Esports në vitin 2020.

(P) Cilat rajone vuajnë më shumë në Esports?

Megjithëse bastet e Esports po bëhen gjithnjë e më të përhapura në të gjithë botën, disa rajone e kanë përqafuar atë më me entuziazëm se të tjerët. Kjo është për shkak të rregullave të ndryshme të basteve dhe aksesit, si dhe përhapjes së ndryshme të Esports në ato rajone.

Azia Juglindore ofron tregun më të madh për lojëra profesionale për sa i përket popullaritetit. Sipas OddsMatrix, SEA përbën 57% të shikueshmërisë së përgjithshme të Esports, ndërsa rajone të tjera po arrijnë shpejt. Sipas NewZoo, rajonet me zgjerimin më të shpejtë për sa i përket shikueshmërisë janë Amerika Latine dhe Lindja e Mesme, të cilat natyrshëm do të kontribuonin në një nivel më të lartë bastesh nga ato vende.